змагайся!
пераможаш!
На Галоўную старонку

"Шагренева шкіра" чужої церкви

Мова йде про ідентичність, а не про церкву як таку

Чи справді Українська церква отримає, нарешті, автокефалію від Константинопольського патріархату? Наскільки доречно втручання в це питання світської влади? Чи не стане успіх в питанні досягнення автокефалії особистим політичним досягненням президента Петра Порошенка - або його особистою невдачею, яка перетвориться на державне приниження?

Ці питання жваво обговорюються після звернення президента до глав парламентських фракцій з проханням підтримати звернення до Константинопольського престолу. Тим часом, головними є зовсім не вони.

Якщо Константинопольський патріархат не піде назустріч Києву ми не втратимо рівно нічого, ситуація залишиться такою ж, питання просто відкладеться. Найцікавіше - що буде в разі позитивного рішення.

Потрібно розуміти, що ніякий томос Константинополя - навіть якщо мова в ньому буде йти не про повернення Константинопольського патріархату на свою канонічну територію і створення нової митрополії з центром у Києві, а про заснування "справжньої" автокефалії, ще не зробить УПЦ рівною серед інших православних церков світу. Для цього потрібна згода соборів всіх інших канонічних православних церков. Ну ось просто - всіх. Включаючи, зрозуміло, Московський патріархат.

До речі, те ж саме буде стосуватися і спроб Московського патріархату надати автокефалію своїй церкві в Україні - якщо такі спроби і будуть, без згоди Константинополя та інших православних церков вони так і залишаться невдалими.

Саме тому Константинопольський патріарх не може зробити диво - навіть якщо до нього з таким проханням звернуться всі віруючі і невіруючі громадяни України. Однак він може надати УПЦ не стільки автокефалію, скільки канонічність.

Як виглядає ситуація сьогодні? Є Українська церква - своя, але не канонічна, "самосвяти". Церква, яка сприймається як політична структура навіть багатьма своїми парафіянами і священиками. І є Російська церква - чужа, однак канонічна.

У разі позитивного рішення Константинополя в країні будуть дві канонічні ієрархії - УПЦ Київського (або Константінпольского) патріархату і УПЦ Московського патріархату. Нехай навіть світовим православ'ям обидві вони будуть сприйматися не як автокефальні церкви, але для українського віруючого вибір буде простий: дві канонічні церкви. Своя і чужа.

Як ви думаєте, хто стратегічно виграє? Ясно ж, що географічна і духовна територія чужої церкви буде з часом скорочуватися, як шагренева шкіра.

Саме тому я і стверджую, що мова йде про ідентичність, а не про церкву як таку. Російська церква - як би вона себе не називала на українських землях - це один з найважливіших канатів, які прив'язують українців до "русского мира". У Москві це прекрасно розуміють. Саме тому так прагнули отримати контроль над Київською митрополією, саме тому зробили все, щоб не випустити цей контроль з рук.

І якщо Російська церква ось вже кілька століть є в питанні про формування чужої ідентичності важливим знаряддям власної держави, то чому ж Українська церква у вирішальний момент не повинна розраховувати на підтримку своєї держави, народу і президента?

Зрештою, ми з вами повинні розуміти ще одну просту річ. Ми живемо в Європі. Деклерікалізація цього континенту - питання найближчих десятиліть. Ми не в Африці, не в Латинській Америці, навіть не в Північній Америці з її мозаїкою харизматичних сект.

Церква - будь-яка - з життя наступних поколінь безповоротно піде. Залишаться традиції, історія, моральні норми.

І ще обов'язково залишиться ідентичність.

Віталій Портников

Крыніца: https://espreso.tv/article/2018/04/18/vitaliy_portnykov_quotshagreneva_shkiraquot_chuzhoyi_cerkvy

/ 06-05-2018
Украіна Царква РПЦ УПЦ КП Віталі Портнікаў УПЦ МП
Абмеркаваньне
апррр Аўтар: Менчанин 2018-05-09

Так получается Москва под братством хочет присвоить себе достижения других народов. Скарына русский, Огинский и др. тоже, только испорченные поляками. Так почему же наши православные предки так и не покорились Москве и ее влиянию? Наверное все же национальные традиции и культура наших предков абсолютно отличалась от московской. И русские народные песни в ВКЛ не пели и их традиции не перенимали. Может и нам стоит следовать наследию предков, а не слушать московских подхалимов как Лебедько и Статкевич о ельцинских успехах и величии РФ? Ведь ни для кого не секрет,что это реформаторство сводится к банальному использованию ресурсов и населению ничего не несёт,а РБ загоняет лишь в неоколониальную кабалу и лишению мирового рынка для беларуского производителя. Жаль,что под эту риторику нашу нишу занимает Китай. А ведь без давления евробюоократии в РБ можно создать процветающее общество.

поо Аўтар: Менчанин 2018-05-09

А где же БАПЦ и её учение для народа или все отдано РПЦ и Риму? Так они быстро сами договорятся и с властью тоже.

апоо Аўтар: Менчанин 2018-05-13

А что БАПЦ? Ждёт ,когда Автокефалия сама придёт? Так некому будет её поддержать. Где литература, идеи, пресса? Неужели нельзя наладить выпуск инфолистков и газеты?

дадайце свой камэнтар
Вялікі дзякуй за камэнтар! Ваш камэнтар будзе дададзены пасьля праверкі мадэратарам.
Актыўна абмяркоўваюць: